Aklınıza takılanlar için aşağıdaki soruları inceleyebilirsiniz.


Ben üniversiteden mezun oldum, yarışmaya başvurabilir miyim ?

Yarışmamıza üniversitelerin lisans, ön lisans ve yüksek lisans bölümlerinde okuyan veya en fazla üç yıl önce mezun olmuş kişiler başvurabilir.

Türkiye’de yabancı uyruklu öğrenciyim, yarışmaya başvurabilir miyim ?

Yarışmamıza sadece Türk ve K.K.T.C. vatandaşları başvurabilmektedir.

Daha önce başka bir İhracatçı Birliği’nin düzenlediği yarışmada dereceye girdim, Ulusal Halı Tasarım Yarışması’na başvurabilir miyim ?

İHİB’in veya diğer İhracatçı Birlikleri’nin düzenlediği halı tasarım yarışmalarında ilk üçe girdiyseniz, bu yarışmaya başvurma hakkınız bulunmamaktadır.

Yarışmaya kaç dosya ile başvurabilirim ?

İki ayrı dosya ile başvurabilirsiniz. İki dosyanız da birinci aşamayı geçip yarı finale kalırsa, iki dosya için de jüriye sunum yaparsınız. İki dosyanız da finale kalırsa, yalnızca biri ile devam edebilirsiniz.

Dosyanın içerisinde ne olmalı ?

Dosyada bulunması gerekenler, şartnamede detaylı şekilde anlatılmıştır. Şartnameyi inceleyebilirsiniz.

Dosyama moodboard, iplik vs ekleyebilir miyim ?

Şartnamede bulunan “dosya içerikleri”, minimum gereksinimlerdir. Ekleme yapabilirsiniz, moodboard, kullanılan iplikler gibi ek bilgiler eklenebilir, bu durum yarışmacının insiyatifindedir.

Bir dosyada kaç halı tasarımı bulunmalıdır ?

Bir dosyada tam olarak dört adet halı tasarımı bulunmak zorundadır. Bundan eksik veya fazla olmamalıdır.

Bir dosyada kaç halı tasarımı bulunmalıdır ?

Bir dosyada tam olarak dört adet halı tasarımı bulunmak zorundadır. Bundan eksik veya fazla olmamalıdır.

Halı tasarımları nasıl olmalıdır ?

Halı tasarımları, el çizimi ve/veya bilgisayar destekli çizim olabilir. Ancak 4 adet tasarımdan en az 1 tanesi, her türlü resim malzemesi v.b. kullanılarak el ile yapılmalıdır.

Prototip nasıl olmalıdır ?

Dosyanız içerisinde en az 1, en fazla 4 adet prototip olabilir. Prototipler tasarım yerine geçmemektedir, dolayısıyla dört adet halı tasarımının yanında en az 1 en az dört adet prototip olmalıdır. Prototip(ler), yarışmacının kendisi tarafından hazırlanmış olmalıdır; firmalara yaptırılan prototipler geçersiz sayılacaktır.

Birinci aşamayı geçemedim, dosyam ne olacak ?

Birinci aşamayı geçemeyen yarışma dosyaları, adreslere geri gönderilmeyecek olup, ilk sekiz finalist dışında dosyasını geri almak isteyenler İTKİB Halı Sektör Şubesi’nden teslim alabilirler. Alınmayan dosyaların sorumluluğu yarışmacıya aittir. Alınmayan dosyalar bir yıl içerisinde imha edilecektir.

İkinci aşamayı geçemedim, dosyam ne olacak?

Sunumdan sonra dosyanız sizde kalabilir.

Jüri aşamaları nasıl oluyor ?

Üç jüri aşaması mevcut. Birinci jüride yarışmacıların dosyaları değerlendiriliyor. İkinci jüride yarışmacılar ile mülakat gerçekleştiriliyor ve final jürisine kalan yarışmacılar belli oluyor. Finale kalan yarışmacılar için tasarımlarından bir tanesi halı olarak üretiliyor.Final puanlamasını; ikinci jüride (mülakatlı jüri) alınan puanın %70’i ile final jürisinde alınan puanın %30’u oluşturmaktadır.

Yarışma kapsamında üretilen halımı ne zaman alabilirim ?

Final gecesinden 1 yıl sonra halınızı size teslim edebiliriz.

Son Başvuru Tarihi : 6 Eylül 2024

17.Halı Tasarım Yarışmasına Bekliyoruz

Yarışma koşullarını öğrenmek için tıklayın.

Bizi Arayın +90 212 454 0793
Başvuru