Katılımcılar İçin

Yarışmaya Katılın. Geleceğin iç mimarisinde hayalleriniz yerini alsın.

Her yıl düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen yarışmamız, hem halıcılık sanatının gelişmesine yardımcı olacak hem de sektöre süreklilik ve canlılık kazandıracak genç halı tasarımcılarını keşfetme amacı gütmektedir. Yarışma her yıl genç ve yetenekli tasarımcı adaylarına kendilerini ifade etme şansı vermektedir. İHİB Halı Tasarım Yarışması üniversite öğrencilerinin veya yeni mezunların katılımına açık olup tek kategoride organize edilmektedir. Geleceğin iç mimarisinde hayalleriniz yerini alsın.

Yarışma Ödülleri

2020 İHİB 14. Ulusal Halı Tasarım Yarışması Ödülleri

1.Yurt Dışındaki Önemli Fuarları Ziyaret


İlk 8’e kalan finalistlerimiz 2022 döneminde Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenecek olan Heimtextil Fuarı’na 1 gün, Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenecek olan Domotex Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı'na 2 gün olmak üzere; ulaşım ve konaklama masrafları Birliğimize ait olmak üzere götürülecektir. Öğrencilerin 1 yıllık pasaport harç ve defter bedeli ve vize masrafları birliğimiz tarafından karşılanacaktır.


2. Para ödülleri

BİRİNCİLİK Ödülü
 • 15.000 TL

İKİNCİLİK Ödülü
 • 10.000 TL

ÜÇÜNCÜLÜK Ödülü
 • 7.500 TL

Final gecesinde ilk üçe giremeyen yarışmacılara da 3.000’er TL para ödülü verilecektir.
Para ödülleri sonuçların açıklanmasını takip eden bir ay içerisinde verilecektir.


3. Eğitim ödülü

İlk 8’e kalan finalistlerimizin 2021-2022 yılı içerisinde katılacakları 6 aylık yabancı dil kurs bedelinin %100’ü İHİB tarafından karşılanacaktır. Eğitimde %100 devamlılık şart aranacaktır.


4. Dizüstü Bilgisayar ve Tasarım Programı Ödülü

İlk 3’e kalan finalistlerimize dizüstü bilgisayar ve 1 yıllık Photoshop üyeliği verilecektir.


Not Jüri Özel Sunumu ve Ödül Töreni'nin yer ve tarihleriyle yurtdışındaki fuar gezi programları ve verilecek diğer ödüller İHİB tarafından değiştirilebilir.

S.S.S Sık Sorulan Sorular

Her yıl düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen yarışmamız, hem halıcılık sanatının gelişmesine yardımcı olacak hem de sektöre süreklilik ve canlılık kazandıracak genç halı tasarımcılarını keşfetme amacı gütmektedir. Yarışma her yıl genç ve yetenekli tasarımcı adaylarına kendilerini ifade etme şansı vermektedir.

1. Kimler başvurabilir

- Türkiye Cumhuriyeti sınırları dâhilinde veya yurtdışında okuyan T.C. veya K.K.T.C vatandaşları
- Üniversitelerin Ön lisans, Lisans ve Yüksek Lisans bölümlerinde ( bölüm sınırlaması olmaksızın ) okuyan veya en fazla 5 yıl önce mezun olmuş olan,
- İHİB' in daha önce düzenlemiş olduğu Halı Tasarım Yarışmalarında ilk üç dereceye girmemiş olan herkes bu yarışmaya katılabilir.
- İTKİB çalışanlarının ve jüri üyelerinin yakınları ile çalıştığı kurumlardan herhangi bir kişi yarışmaya katılamaz.
- Yarışmaya katılan dosyaların son 5 yılda kumaş, deri, moda vb gibi diğer tüm tasarım yarışmalarında dereceye girmemiş tasarımlardan oluşması gerekmektedir.
- Sanatta yeterlik, Doktora Öğrencileri ve Öğretim Elemanları yarışmaya katılamazlar.

2. Yarışma sunum dosyası

Dosyalar web sitesinde yayınlanan kılavuzdaki şekil şartlarına uygun olmak zorundadır. Yarışmacılar, özgeçmişini, başvuru formunu ve tasarımlarını bir plastik sunum dosyası içinde kapalı olarak teslim edeceklerdir. Aksi takdirde kaybolacak evrak/tasarımların sorumluluğu başvuru sahibine ait olacaktır. Yarışma sunum dosyaları elden, posta veya kargo ile en geç 10 Eylül 2021 günü mesai bitim saatine kadar İTKİB Halı Sektör Şubesi Çobançeşme Sanayi Cad. Dış Ticaret Kompleksi B Blok 4. Kat Yenibosna - İstanbul (Tel: 0 212 454 02 00 ) adresine teslim edilecektir. Eksik evrakla yapılan ve/veya son teslim tarihinden sonra ulaşan sunum dosyaları değerlendirmeye alınmayacaktır. Birinci aşamayı geçemeyen yarışma dosyaları, adreslere geri gönderilmeyecek olup, ilk sekiz finalist dışında dosyasını geri almak isteyenler İTKİB Halı Sektör Şubesi’nden teslim alabilirler. Alınmayan dosyaların sorumluluğu yarışmacıya aittir. Alınmayan dosyalar bir yıl içerisinde imha edilecektir.

3. Katılımcının sunum dosyalarında bulunması gereken belgeler ?

A. Başvuru formu ve başvuru evrakları

Başvuru formları www.haliyarismasi.org sitesinden temin edilecektir. Söz konusu formun eksiksiz doldurulması ve yazıcıdan çıktı alınması gerekmektedir.

B. Halı tasarımları ve koleksiyon sunum dosyası

Her bir yarışmacı en fazla iki dosya ile başvurabilir. Ancak değerlendirme, tasarımcı bazında yapılacaktır.

Bu sene on beşincisi düzenlenecek olan Halı Tasarım Yarışması'na koleksiyon* bütünlüğünde 4 halı tasarımı hazırlanarak başvurulabilir. Final aşamasında, koleksiyondaki bir halı tasarımı İHİB’in finansal katkılarıyla yarışmacının kendisi tarafından veya belirtilen üretici tarafından üretilecektir.

* Koleksiyon: Tasarımcı adaylarının belirleyeceği bir tema doğrultusunda hazırlanacak tasarımların, kendi içlerinde renk, doku, biçim, materyal gibi belli başlı noktalarda birbiri ile ilişkilendirilmesidir. Her bir yarışmacı dosyasında temasını açıkça belirtmelidir.

Dosyada tasarımlarda kullanılacak malzemeler yün, viskon, ipek, kendir, polyester, akrilik, polipropilen vb. gibi iplikler veya elyaflar olabilir.

Dosyada bulunması gerekenler: • Her bir dosyada A3 ebatlarında hazırlanmış 4 adet halı tasarımı yer almalıdır. Halı tasarımları, el çizimi, bilgisayar destekli çizim, 3 boyutlu çalışma veya yarışmacının uygun gördüğü bir şekilde olabilir. Ancak bunlardan birinin kalem ile çizilmiş olması (dijital olmaması) gereklidir.

Belirtilen ölçüler dışında hazırlanan tasarımlar ve/veya biri dışında hepsinin kağıt üzerine kalemle yapılmış olduğu dosyalar kabul edilmeyecektir.

Prototipler (örnek dokuma), tasarım yerine geçmemektedir. Dosya içerisinde bir tanesi el çizimi olmak üzere toplam 4 adet tasarım (çizim) olmadığı takdirde başvuru geçersiz sayılacaktır.

• Dosyalarda, tasarlanan halılar için kullanılacak iplik, elyaf, renk örnekleri bulunabilir.

• Tasarımların bitmiş halleriyle görülebilmesi için tasarımlardan en az bir, en fazla iki tanesinin A3 boyutunda üç boyutlu prototipleri (dokuma veya farklı materyal) de dosyada mutlaka yer almalıdır.

• Üç boyutlu prototip, başvuru sahibinin tercihine göre farklı tekniklerde yapılabilir. Dokuma yapılabilir veya halı görüntüsü verecek şekilde hazırlanabilir.

• Sunum dosyalarında ad, soy ad, rumuz, imza vb. ibareler kesinlikle yer almamalıdır. Dosya numaraları, dosya teslimi sırasında İHİB tarafından verilecektir.

• www.haliyarismasi.org sitesinden temin edilerek doldurulacak ve imzalanacak yarışmacı başvuru formu ve katılım beyanı yarışma başvuru formu, Fotoğraflı özgeçmiş, öğrenci ise öğrenci belgesi, mezun ise mezuniyet belgesi gibi evraklar yarışma dosyası ile İTKİB’e teslim edilecektir.

• Yarışmacının arkalı önlü kimlik fotokopisi.

Yarışmacılar, başvuru evraklarını kapalı zarfta ve tasarımlarını bir sunum dosyası içinde kapalı olarak teslim edeceklerdir. Sunum dosyalarının jüriye birkaç kere sunulma ihtimaline karşı kolay açılabilir ve kapanabilir olması gerekmektedir. Aksi takdirde kaybolacak evrak/tasarımların sorumluluğu başvuru sahibine ait olacaktır.

4. Yarışma süreci nasıl işliyor

BİRİNCİ AŞAMA

Başvuruların ilk değerlendirilmesi 13 Eylül 2021 günü yapılacak ve sunum dosyaları ve başvuru dokümanları dosya numaralarına göre incelenerek ikinci aşamaya kalan dosyalar belirlenecektir. Katılımcıların isimleri jüri tarafından bilinmeyecektir. Sonuçlar telefon ya da internet yoluyla alfabetik sıraya göre duyurulacaktır.

İKİNCİ AŞAMA

15 Eylül 2021 günü adaylar Jüri ile sözlü görüşme yapacaklardır. Her katılımcıdan sunum yapmaları istenecektir. Bu çerçevede tasarlanan halının kullanım alanı, tüketici tarafından kullanılabilirliği ve halının piyasaya sunulabilirliğinin araştırılması önem içermektedir. Yapılan görüşmeler sonucunda 8 finalist belirlenecektir. Her yarışmacı için sunum süresi 4 dakika ile sınırlı olacaktır. Bilgisayarlı sunum kabul edilmeyecektir. Finale kalan 8 finalistten yapmış oldukları tasarımların içinden, kendilerinin seçeceği bir tasarımın 240 x 170 cm ölçülerinde üretimi istenecektir. Böylece her finalist, bir halı tasarımını final gecesi için jüri özel sunumuna hazırlayacaktır. İHİB, finalist yarışmacılara koleksiyonlarındaki tasarımlarından 1 tanesinin büyük boy prototipini hayata dönüştürmesi için maddi destekte bulunacaktır.

Değerlendirme Ölçütleri
• Tasarımların özgün olması ve yeni fikir içermesi
• Tasarımların halıya dönüştürülebilir olması
• Tasarımların nihai tüketici tarafından kullanılabilir olması
• Tasarım-malzeme uyumu
• Jüri Üyesi kişisel görüşü

ÜÇÜNCÜ AŞAMA: HALI TASARIM YARIŞMASI FİNALİ

Jüri Özel Sunumu ve Final Gecesi İHİB tarafından düzenlenecek olan ödül töreninde 8 finalistin halı tasarımları bir sergi/performans ile basın mensuplarının yanı sıra, mimarlık ve iç mimarlık dünyası ile halı sektörü mensupları, üniversite öğretim üyeleri ve ilgili iş çevrelerinin önde gelen isimlerinden oluşan seçkin davetlilere sunulacaktır. İHİB tarafından belirtilecek bir tarihte yapılacak olan jüri özel sunumunda, finalistler tarafından hazırlanmış 240x170 cm ebadındaki halılar jüriye sunulacaktır. Bu sunumun ardından jüri üyeleri tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda, her bir finalistin halısı jüriden belirli bir puan alacaktır. Final gecesinde alınan puanın %30’u ile mülakattaki puanın %70’i, her bir yarışmacının final puanını oluşturacaktır.

Not: İHİB belirtilen tarihleri ve Yarışma’nın formasyonunu değiştirme hakkını saklı tutar.

5. Katılımcı Yükümlülükleri

- Finale kalan 8 yarışmacı, yarışmada yer alan eserlerinin/ koleksiyonlarının 1 yıl süre ile tüm fikri ve sınai mülkiyet ile telif ve satış, projeleri sergilemek, yayımlamak ve arşivlemek haklarının İHİB’e ait olacağı konusunda, ekli katılım formunda yazılı olduğu şekilde fikri ve sınai mülkiyet haklarının peşinen devredildiğine ilişkin taahhütname imzalayacaklardır.
- Finale kalan 3 yarışmacı, yarışmada yer alan eserlerinin/ koleksiyonlarının tüm fikri ve sınai mülkiyet ile telif ve satış, projeleri sergilemek, yayımlamak ve arşivlemek haklarının 3 yıl süre ile İHİB’e ait olacağı konusunda düzenlenen sözleşmeyi imzalayacaklardır.
- Yarışmada ödüle hak kazanabilmek için işbu şartname ekindeki taahhütnamelerin katılımcılar tarafından imzalanması gerekmektedir.
- Yarışma sonrası dereceye giren finalistler verilecek ödüller dışında İHİB' den hiçbir talepte bulunamazlar.
- Dereceye giren finalistlerin (belgelendirilen mücbir sebepler harici) yurt dışındaki fuarları ziyareti kabul etmemeleri durumunda para ödülü İHİB tarafından geri alınacaktır.
- Yarışmayı kazanan yarışmacılar, Yurtdışı seyahatlerinde ulusal ve uluslararası mevzuattan doğan yükümlülüklere uyacaklarına, tüm şahsi kaza ve benzeri sigortaları yaptıracaklarına, hal tutum ve davranışlarından şahsen sorumlu olacaklarına, işbu hükme aykırılık halinde doğacak sair maddi ve manevi zararlardan ötürü İHİB’in sorumlu tutulamayacağına ilişkin taahhütname imzalayacaklardır.
- Herhangi bir yerde yayınlanmış veya herhangi üçüncü kişi ya da kuruluşa ait tasarımlar değerlendirmeye alınmayacak olup, yarışmacılar yarışmaya göndermiş oldukları eserlerin/ koleksiyonların kendi özgün tasarımları olduğunu ekli katılım formu ile taahhüt edeceklerdir.
- Ödül olarak Almanya’ya gidecek olan finalistler, en geç Kasım 2021 tarihine kadar en az 1 yıl geçerli olan pasaportlarını Fuarlar Şubesi’ne ulaştırmak zorundadır.
- Yarışmaya katılan herkes işbu başvuru formu ve ekinde belirtilen şartları kabul etmiş sayılırlar.
- Başvuru şartlarına uymadığı yarışma finali sonrası tespit edilen yarışmacının ödülleri geri alınır.

Bilgi için :

E-posta: hali@itkib.org.tr
Tel : 0212 454 0793
Tel : 0212 454 0335
Web sitesi: http://www.haliyarismasi.org/

Katılım Şartları

İHİB Halı Tasarım Yarışması üniversite öğrencilerinin veya yeni mezunların katılımına açık olup tek kategoride organize edilmektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti sınırları dâhilinde veya yurtdışında okuyan T.C. veya K.K.T.C vatandaşları
 • Üniversitelerin Ön lisans, Lisans ve Yüksek Lisans bölümlerinde ( bölüm sınırlaması olmaksızın ) okuyan veya en fazla 5 yıl önce mezun olmuş olan,
 • İHİB' in daha önce düzenlemiş olduğu Halı Tasarım Yarışmalarında ilk üç dereceye girmemiş olan herkes bu yarışmaya katılabilir.
 • İTKİB çalışanlarının ve jüri üyelerinin yakınları ile çalıştığı kurumlardan herhangi bir kişinin yarışmaya katılması yasaktır.
 • Yarışmaya katılan dosyaların son 5 yılda kumaş, deri, moda vb gibi diğer tüm tasarım yarışmalarında dereceye girmemiş tasarımlardan oluşması gerekmektedir.
 • Sanatta yeterlik, Doktora Öğrencileri ve Öğretim Elemanları yarışmaya katılamazlar.

İletişim Bize Ulaşın.

 • ADRES: İTKİB Halı Sektör Şubesi Çobançeşme Sanayi Cad. Dış Ticaret Kompleksi B Blok 4. Kat Yenibosna – İstanbul

 • TELEFON: +90212 454 0793/0335

 • FAX: +90 212 454 02 01

 • E-MAIL: hali@itkib.org.tr

 • WEBSITE: www.ihib.org.tr